fbpx

Zero waste svatba a jak na ni

Svatba je velká životní událost, proto si každá nevěsta přeje mít vše naplánované do posledního detailu. Někdy můžou ale přípravy nevěstě pěkně pocuchat nervy i účes. O to větší to může být oříšek, pokud uvažujete o minimalistické svatbě s co nejmenší produkcí odpadu. Přečtěte si pár rad, jak si zachovat chladnou hlavu, hairstyle a zároveň být i tak trochu zelenáč (myšleno obrazně, ne doslova).  

Nezvi každého

Než proběhne samotný den D, je potřeba si určit, kolik hostů budete zvát. Od samotného počtu se totiž odvíjí i objem odpadu. Nezvěte tedy všechny tetičky z pátého pokolení a užijte si svatbu jen s lidmi, kteří vás obklopují každý den. Existuje takové malé pravidlo, kterého je dobré se držet. Nezvěte nikoho, s kým jste nebyli více jak měsíc v kontaktu. Tohoto pravidla se nedržte, bydlíte-li pěknou míli daleko nebo vám před měsícem odstřihli telefon.

Vyber flek

Všechny hrady, zámky budou zcela jistě už obsazený. Tak nemarněte čas a raději se poohlídněte po nějaké louce, statku nebo stodole. Svatby v rustikálním stylu jsou žhavým trendem současnosti a navíc si je můžete připravit dle svých představ. Navíc budete mít ze svatby mnohem větší radost, když si všechny kulisy přichystáte ve vlastní režii.

Vyber vohoz

Máte dvě možnosti. Buď si necháte přešít svatební oděv po své mamince od zkušené švadleny (babičku v tomto případě raději vynech) nebo si prostě zajdete šaty vypůjčit. Obojí má něco do sebe. Maminčinými přešitými šaty sice rozpláčete nejednu babičku, za to ale sáhnete hlouběji do kapsy. Vypůjčené šaty udělají velkou parádu za málo peněz, určitě ale nebudou tolik fancy. Obě varianty vám ale zaručí velký dík od planety, kterou jste ušetřili dalšího kusu oblečení, který byste využili jen pro jednu příležitost ve vašem životě! Obutí můžete vyřešit lodičkami nebo polobotkami, které vám již leží v botníku nebo třeba tady.

Pozvánky a jiné

S výběrem dodavatele pozvánek a jiných svatebních tiskovin je to taky hrozně složitý. Nejjednoduší bude, když se překliknete sem a něco si tam vyberete! Slyšela jsem, že tam maj fakt dobrej výběr.

Výzdoba

Já vím, je těžké si představit, že vaše svatba nebude vypadat jako ta z přední strany svatebního časopisu. Můžete se jí ale pokusit alespoň trošku přiblížit, když budete přemýšlet nad celkovou koncepcí a prohledáte rodičům i prarodičům sklepy, půdy a jiné místa, kde se můžou skrývat nemalé poklady. Pamatujte, že každá věc na svatbě se dá nahradit (samozřejmě kromě ženicha s nevěstou). Místo běhounů na stůl použijte jen rostlinnou dekoraci (nejlépe v květináči), místo váziček použijte prázdné lahve od vína, místo papírových ubrousků si pujčte látkové třeba tady, místo konfet připravte okvětní lístky růží atd. Zbytek dekorací vyřešte koupí z druhé ruky a pak je zase pošlete dál. Na kyticích a další květinové výzdobě se domluvte s místní květinářkou, která vám jistě uváže tu nejkrásnější kytici i třeba z květin z babiččiné zahrádky.

Svatební catering

Zde máte také dvě možnosti. Zaplatit si cateringovou firmu, se kterou se domluvíte na určitých principech zero waste. Nikdo vám ale v tomto případě nezaručí jejich dodržení. Nebo vezmete vše do vlastních rukou a občerstvení si seženete od místních dodavatelů a podpoříte tím dokonce i místní ekonomiku. Není nad to si na svatbě pokydat košili krémem z kremrole od sousedky nebo polít ubrus červeným vínem od zdejšího kamaráda vinaře. To je panečku zážitek.

Chápu, cesta za zero waste svatbou se jeví kostrbatě a obtížně. A ona je. Ale na konci té cesty vás čeká něco velkého. Já tomu říkám pocit uspokojení. Pocit z povedené věci, která mi dává smysl. A může dávat i vám. Na internetu seženete nespočet rad a tipů pro svatbu v zero waste modu, stačí jen chtít.

 

Líbí se vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na Linkdinu
Share on pinterest
Sdílet na Pinterestu